Jdi na obsah Jdi na menu
 


   Datum 1.srpna 2009 zůstane v myslích výčapských sokolů, většiny výčapských spoluobčanů, ale i zúčastněných hostů jistě na dlouhou dobu vryto. Byl to den, kdy bylo slavnostě otevřeno naše ,,nové" zrekonstruované hřiště a společně s ním i nově vybudované hřiště obecní - tréninkové.Tomuto okamžiku předcházelo několik peripetií.Nejprve bylo třeba docílit schválení záměru obecním zastupitelstvem,což až takový problém nebyl.Pak přesvědčit několik spoluobčanů, jejichž názory na tuto problematiku nebyly zrovna kladné, až po problémy týkající se samotné výstavby hřiště a s tím spojené administrativy. Všechny tyto komplikace jsme úspěšně překonali a vyřešili a v sobotu 1. srpna v 8:30 hod. jsme se poprvé všichni prošli po našem krásném staronovém hřišti.

   Úvod celé této slávy patřil panu faráři Vlastimilu Protivínskému z Horního Újezda, který nám,spoluobčanům, ale především samotným hráčům pronesl několik pěkných svátečních slov, která se vztahovala k fotbalové tématice a sportu celkově jako takovému. Po nich přišly na řadu modlitby a vysvěcení hřiště.

Velebný pán měl v plánu provést svěcení celého hřiště, proto bylo nutno jej pěkně celé kousek po kousku obejít. Aby na to nebyl sám, požádal přítomné zúčastněné zdali by se tohoto úkolu nezhostili společně s ním. Jelikož je v naší obci spousta fotbalistů a skalních příznivců, neváhali a rádi následovali jeho kroky.Po tomto slavnostním aktu proběhla ještě návštěva nového tréninkového hřiště, které je vlastnictvím obce.

   Od tohoto okamžiku pak už naše hřiště sokolské,tedy staronové, odolávalo náporu fotbalových družstev až do večera.

Jako první si vyzkoušeli zahrát fotbal naše nejmenší fotbalové hvězdy - přípravka a žáci, kteří nastoupili proti družstvu z  Blatnice. Hráli 2x30 min, s velkým nadšením a ještě větší touhou zvítězit, což se jim také podařilo.Dvěma góly Jana Doláka a dvěma góly Jana Pecky naše družstvo zvítězilo 4:1. Kluci měli obrovský fan club, který bylo slyšet do širokého, dalekého okolí, tudíž zápas snad ani jinak dopadnout nemohl.

VÝČAPY - BLATNICE  4:1 ( Dolák J.2, Pecka J.2 )

   Poté nastala v programu téměř hodinová proluka, neboť bratři ze Slovenska,kteří se měli utkat s našimi starými pány, měli cestou komplikace a na jejich příjezd se čekalo. Že to čekání nakonec dopadne pro naše tak nepříznivě se ovšem nepředpokládalo, zvláště když si v předchozím týdnu, od těch samých Slováků přivezli 2. místo z jejich turnaje v Poviné.

Nakonec jsme se přece jen dočkali a zápas mohl začít. Hosté ovšem neměli brankáře a chyběl jim jeden hráč, tak si vypomohli v našich řadách. Chytal jim Milan Semerád ml.a hráče v poli jim nahradil Jaroslav Bartes. Zápas pro naše družstvo začal dobře. Byla odpískaná penalta,kterou proměnil Jožka Pavlusík, ale to byl na dlouhou dobu v našich řadách radostný okamžik.Než jsme se nadáli, tak bylo vyrovnáno. Vyrovnávací gól bohužel přišel z domácích řad od Jardy Bartese. Během prvního poločasu se hostům podařilo nastřílet ještě další 3 góly. Po přestávce svůj náskok zvýšili na 5:1 a bylo vymalováno.Před koncem utkání za náš tým skóroval ještě Petr Řezáč, ale víc se staříkům už ani na jedné straně nepodařilo.

SESTAVA NAŠEHO TÝMU:

Petr Řezáč, Milan Janoušek, Jiří Kunst, Jaroslav Nikrmajer, Antonín Loucký, Richard Zmeškal, Karel Kovalský ( pomoc z Chvalovic ), Tomáš Pecka, Václav Jeleček, Zdeněk Kopeček, Michal Kopeček, Roman Šoukal

   Po skončení tohoto mezistátního utkání nastal onen slavný okamžik, kdy bylo hřiště slavnostně oficiálně otevřeno.Slova se ujal starosta TJ Sokol Výčapy Miroslav Dobeš.

V úvodu svého slavnostního vystoupení poděkoval OÚ Výčapy v čele se starostem ing.Jiřím Jonášem a zastupitelům obce Výčapy a kraji Vysočina za finanční pomoc, bez které by nebylo možné tuto rekonstrukci zrealizovat.V této souvislosti neopoměl zmínit Českou obec sokolskou a tak trochu si rýpnout, neboť ta nám přispěla takovou částkou, za kterou bychom si, dle starostových slov, nekoupili ani sekačku na trávu.

Další zmíňka byla o novém hřišti, které vyrostlo směrem na Mikulovice.Došlo k vysvětlení, že se jedná o hřiště v majetku obce, které bude sloužit široké veřejnosti. Nemá odvodnění, ani automatickou závlahu a travní semena jsou zaseta přímo do původní zeminy.My, jako Sokol, se o hřiště staráme, neboť jsme si vědomi, že obec nemá dostatečnou kapacitu na údržbu, takže hřiště sečeme, zaléváme a hnojíme.

Posledních několik vět už patřilo hřišti zrekonstruovanému, kvůli kterému jsme se v tento slavnostní okamžik všichni sešli.

Je majetkem sokola Výčapy. Má několik vrstev podloží, drenážní odvodnění a automatickou závlahu s řídící jednotkou.Tady ještě podotknul, že obě hřiště se budovala současně, což je na okrese Třebíš rarita. S rekonstrukcí bylo započato v prosinci r.2007 navážením písku, které trvalo až do jara r.2008.Bohužel v té době hodně pršelo, proto musel být písek skladován na Strážnici. Navozilo se 2400 tun písku a ještě bylo málo.V této souvislosti byla nejprve vznesena lítostivá připomínka ke spoluobčanům, kteří písek ze Strážnice po večerech odváželi a poté došlo k poděkování všem řidičům, jenž pomáhali i o víkendech s převážením písku do areálu.Další poděkování patřilo panu Jiřímu Chybovi, který v březnu 2008 provedl první orbu na hřišti.

V dubnu probíhalo vyzdění budovy na čerpadlo,které se nachází u rybníka Sádka a současně probíhalo odvodnění a pokládka zavlažovacího systému firmou Park Dukovany pod vedením pana Březiny. V květnu téhož roku jsme začali s navážkou první vrstvy písčitohlinité zeminy, kterou jsme rozhrnovali ručně lopatami.V tomto okamžiku bylo třeba zavést brigádnické hodiny neboť někteří hráči si mysleli, že hřiště vyroste samo. Podstatné je, že brigádnické hodiny splnily svůj účel. Největší poděkování si v této souvislosti ovšem zasloužil Jindřich Dolák, který hřišti opravdu věnoval veškerý svůj volný čas a jak starosta uvedl ,,ten na tom hřišti snad i spí".Téhož měsíce nastalo i rovnání obecního hřiště.

V červnu probíhalo míchání zeminy s pískem, kterého se ujal Jaroslav Kuchař pod dozorem pana Fučíka z firmy Park Dukovany.V této souvislosti došlo opět k děkování a to p.Jaroslavu Dobešovi st. a Lukášovi Dobešovi, kteří několik týdnů od rána do večera tuto zeminu míchali.

V srpnu bylo provedeno první zasetí sokolského hřiště a téhož měsíce zaseto i obecní hřiště.Po týdnu jsme se mohli radovat z  prvních záchvěvů zelenajících lístečků. 4.bubna už bylo provedeno první sečení, které trvá až do dnešního dne. Zmínil, že kromě prací kolem obou hřišť se provádělo i zvelebování celého areálu jako nátěry, fasáda na kabinách, opravy v kabinách a další.

Pak už jen zbývalo poděkovat všem sponzorům, organizacím a firmám za finanční či hmotnou podporu jak v průběhu stavebních prací, tak i během našeho normálního působení jako organizace. Poděkování si z úst starosty TJ zasloužili i funkcionáři a trenéři, nezapomněl ale ani na skalní fanoušky, kteří jezdili na všechny zápasy a převládali v hledišti i když jsme rok a půl nehráli na domácí půdě.

Závěrem už jen připomenul jaké fotbalové oddíly v naší TJ máme a jak si vedli v poslední jarní části soutěže. Všem přítomným popřál, aby si  prvního srpnového, slunečného a vydařeného dne užili a příjemně se bavili po zbytek dne a nadcházejícího večera.

Po starostovi Sokola ještě krátce pohovořil starosta obce ing. Jiří Jonáš, následně pan Fučík a už nebránilo nic tomu aby byla přestřižena páska vedoucí na hřiště a zároveň zahájen další ročník Morava Cupu s pořadovým číslem 8.

 

 

MORAVA CUP

Letošního turnaje se přijela zúčastnit družstva z Horního Újezda, Slavic a Chvalovic.

Dle programu a losování vyběhli na hřiště jako první naši borci, kteří se utkali s družstvem Slavic.Naštěstí se nám podařilo vyhrát, tudíž jsme se mohli těšit na to, že se utkáme s vítězem dalšího zápasu  ve finále.

VÝČAPY - SLAVICE  2:0 ( Jeleček J.,Šimeček )

V dalším utkání podlehl H. Újezd družstvu z Chvalovic a to poměrně značným rozdílem.

CHVALOVICE - HORNÍ ÚJEZD  7:0

Po vysoké porážce musel H. Újezd odolávat hned dalšímu soupeři v boji o třetí místo. Ovšem ani tady se jim nevedlo a z letošního turnaje odjížděli s posledním místem.

HORNÍ ÚJEZD - SLAVICE  1:3

A nastal zlatý hřeb fotbalového odpoledne. Naši nastoupili k utkání proti Chvalovicím s nadšením a pochopitelně touhou vyhrát.Chvalovice se nám ale, stejně jako v týdnu předešlém, staly osudnými. Přes úžasný fan club z vlastních řad, ale i z řad slovenských bratrů se nám podařilo vybojovat remízu a rozhodnout musely penalty.

VÝČAPY - CHVALOVICE  2:2 ( Jeleček J., Šimeček )

Všichni jsme klukům, které trenér nasadil a samozřejmě i golmanovi věřili, ale smůla tentokráte byla na naší straně. Golman Chvalovic bohužel vystihl směr střely, kterou na něj vypálil Kuba a míč chytil. Kráťa stejné štěstí neměl, tudíž všech pět střel směřovaných do jeho rukou skončilo v síti a tím pádem zvítězily Chvalovice. Nám to ovšem radost vůbec nepokazilo, naopak jsme se těšili z výsledku, jaký se nám podařilo získat a patřičně jsme jej oslavili.

V první řadě nesměla chybět děkovačka Slovákům a našim malým a velkým fanouškům.

Pak následovalo vyhlášení vysledků a rozdání pohárů. Naše družstvo tedy obdrželo pohár za druhé místo a náš golman byl vyhlášen nejlepším brankářem turnaje.

1. místo CHVALOVICE

 

2. místo  VÝČAPY

 

3. místo  SLAVICE

 

4. místo  HORNÍ ÚJEZD

Bylo parno a tak se hráči rozhodli drobátko schladit Kýblovu hlavu a táhli jej k Sádce, aby mu trošku pomohli do vodičky. Poté, co Kýbl zvířil hladinu bahnem usazeným naspodku rybníka, se rozhodli všichni hráči následovat jej a vyzkoušet také bahenní koupel.Následná očista těla v kabinách ve sprše byla možná snazší,než-li vyčištění kopaček.

Mezitím než si hoši upravili svůj zevnějšek, přijela Majka Fialová a Jaroslav Švarc, kteří nám po přípravě aparatury hrali k tanci až do druhé hodiny ranní.

   Po celý den fungovalo v areálu několik občerstvovacích míst se skvělými obsluhami, které si zaslouží obrovské poděkování.

Prodalo se 50 porcí srnčího guláše, 100 kusů párků v rohlíku, nespočet langošů a 50 kg uzené cigáry. K tomu ještě několik ledňáků a jiných laskomin a to v počtu osmi ochotných obětavců. To byla strava. Bylo třeba ovšem také dodržovat a doplňovat pitný režim což byla práce dalších asi šesti obětavých lidiček, kteří si rovněž zaslouží veliké poděkování.

   U našich hráčů, diváků, spoluobčanů a hostů panovala po celý den skvělá nálada, která vydržela až do oněch ranních hodin. Mluvím jistě i za hostující fotbalová družstva, zvláště Slováky a Chvalovice, kteří s námi vydrželi skotačit, dovádět a bavit se hóódně dlouho. Myslím si, že tento den se nám opravdu vydařil. Byl to den hodně náročný jak po stránce příprav,tak i potom celý jeho průběh, zvláště pro některé funkcionáře a hosty, přesto byl pro všechny krásný,veselý,slunečný a zábavný.

   Nezbývá než popřát aby se všem našim fotbalovým družstvům na hřišti dařilo a aby ja dobrá nálada se kterou jej slavnostně otevřeli a ,,pokřtili" vydržela ještě dlouhá léta.

SPORTU ZDAR A FOTBALU ZVLÁŠŤ!!!!!!!!