Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dukovany, Dalešice

    Výlet do Dukovan a Dalešic se uskutečnil 20. listopadu 2010     s odjezdem ve 12:30 hod ze zastávky a kterého se zúčastnilo celkem 44 spoluobčanů.

    Vedoucí zájezdu Mirek Dobeš se nám v autobuse pěkně představil, aby všichni věděli s kým mají tu čest a seznámil nás s celodenním programem. Jako první byla v plánu návštěva Jaderné elektrárny Dukovany. Další naplánovaný program musel být trochu pozměněn na jiný, ovšem i tento náhradní byl nakonec částečně seškrtán.

    Exurze v Dukovanech byla  naplánovaná na 13:30 hod. Poté co jsme byli uvedeni do budovy informačního centra, jsme si odložili kabáty a naše další kroky vedly do promítací místnosti. Tam jsme byli usazeni jako v kině a následovala poutavá projekce dvou filmů.První se týkal energie jako takové - vesmír atd.a při jehož projekci jsme si chvílemi připadali jako ve známém seriálu Návštěvníci a druhý pak samotné eletrárny od jejího počátku výstavby v r. 1978, otevření prvního bloku r.1985 až do dalších let své zdokonalující se činnosti. Následně jsme byli rozděleni do tří skupin. Každou skupinu si odvedla jedna proškolená pracovnice infocentra a seznámila nás teoreticky s činností elektrárny.Pro většinu to byly termíny a názvy dosti nesrozumitelné a nepochopitelné, přesto zajímavé.

    Další plán, návštěvu Mohelenské Hadcovy stepi, jsme úplně zrušili, neboť v tomto ročním období by toho k vidění stejně moc nebylo a ti jenž o něčem takovém nebyli informováni neměli ani potřebné vybavení do terénu.

    Zajeli jsme se tedy podívat na spodní část Mohelské přehrady, odtud jsme se vydali na Dalešickou přehradu a pak již tolik toužebně očekávaný Dalešický pivovar. Tady byla prohlídka ve dvou skupinách, ale všechny dosti zklamala, neboť jsme očekávali prohlídku současné výroby piva, ale místo toho nás čekala návštěva původního pivovaru a některých prostor v nichž se točily scénky ze slavného filmu POSTŘIŽINY, což ovšem zase bylo zajímavé.

Další částečné rozčarování nás čekalo v reatauraci, kde jsme dle našich předpokladů nebyli sami, nýbrž tam s námi v bujarém veselí sdíleli místnost hasiči z Petrovic ( ne těch našich ). A kromě toho si celkem drze přivlastnili vystoupení námi objednaného muzikanta, takže  malý prostor vyhrazený k tanci si z větší části obsadili právě oni, což některé z nás celkem popudilo. Po těchto prvopočátečních rozpacích, které mnozí z nás měli,se nakonec zábava a celý zájezdový den vydařil a všichni byli spokojení.Snad jen při pohledu na účtenky za útratu nám mohl být konečný dojem z celého dne zhoršen,ale to netrvalo dlouho. V autobuse se nálada opět zlepšila, cestou jsme si zazpívali, v Třebíči 8x obkroužili kruháč a celý výlet jsme završili čtyřnásobným veletočem kolem výčapské kapličky.