Pouť 2015

POUŤ - téma, o kterém by se dalo diskutovat stále dokola a stejně je situace v podstatě neřešitelná. Snad jen přemýšlet o jejím zrušení, ale to se pořadatelům zase tak moc nechce!

Pravdou ovšem je, že ty tam jsou léta, kdy pouť v obci scelovala nejen jednotlivé rodiny, jenž se v tomto období sjížděly a společně se bavily a veselily, ale stejně tak držela pospolu celá vesnice.

Dnes se zajde ke kolotočům, které ještě tuto tradici v obci udržují, s dětmi či vnoučaty, ale pak zase zpátky k domovu a tam si užívají na svém vlastním písečku.

Nezájem o společné veselí, týkající se především pouťové zábavy, nastolil otázku jestli má vůbec smysl akci pořádat.

Pak přišel rok 2009 a nápad uspořádat pouťový trojboj. Jeho snahou bylo oživení sobotního dne ve sportovním duchu. Soutěžící se pobavili při plnění jednotlivých disciplín a diváci poseděli v příjemně připraveném a vyzdobeném prostředí areálu mateřské školy se svými sousedy a kamarády, s možností občerstvení a těšíce se na soutěžní zážitky.

Jenže!!!! Od té doby uplynulo 7 let. Přestože se jednotlivé organizace snažily soutěže zdokonalovat, zjednodušovat a vymýšlely i veselejší varianty trávení tohoto dne, zájem diváků a posléze i samotných soutěžících týmů pomalu a jistě upadal, což vedlo v letošním roce k odpískání akce a pouťový víkend zahájila teprve večerní zábava.

Rovněž v tomto případě se situace opakuje. Poté, co začala být zábava pořádána venku pod širým nebem v areálu, kde během sobotního dne probíhaly ony soutěže, stoupl zájem a návštěvnost se zvýšila. Radost z tohoto faktu však netrvala dlouho, neboť stejně jak upadal zájem o soutěžení, tak stejná situace nastala i ve večerních hodinách.

Letošní návštěvnost 40 platících je nejžalostnější, jakou pamatuji. A otázka nastolená zde před sedmi lety vyvstala znovu.

Ale opravdu si místní spoluobčané přejí, aby se v obci nic nekonalo? A zejména o pouti? Odpovědět si na tuto otázku však nikdo z nás nedokáže. Pořadatelům se totiž až k takto radikálnímu řešení sahat nechce, ale marná práce rovněž nebaví!

A tak patrně příští rok budeme opět čekat na zázrak!

Alespoň nedělní vyhrávání 5. července naše úsilí a snahu drobátko vynahradí.

Letos je potřeba opravdu smeknout klobouk před všemi, jenž absolvovali náročné celodenní brázdění výčapských uliček, neboť teploty šplhaly přes 30°C a počasí se přibližovalo tropickému. Počínaje muzikanty, kteří kromě chůze v tomto úmorném horku museli ještě foukat do svých dechových nástrojů a jenž nás v tomto období doprovází pravidelně už 15 let. Pokladníci Milan Semerád a Josef Bláha a v neposlední řadě tři páry mladých hochů a slečen, kteří občanům připínali na jejich sváteční oděvy myrty. Páry zůstaly v podstatě stejné jako v loňském roce - Jakub Jeleček a Andrea Dobešová, Martin Král a Klára Chroustová, Matěj Semerád a Gábina Hanáková.

Poté, co ukončili své únavné putování vsí, pak muzikanti ještě usedli v areálu mateřské školy a do 18 hod. pokračovali ve vyhrávání pro občany jenž přišli posedět, zazpívat si, či dokonce zatancovat.