Dětský den 2019

Do realizace letošního dětského dne a potažmo pouti, vstoupilo vítězství družstev dorostenek a dorostenců v hasičském sportu krajského přeboru a následný postup na mistrovství republiky ve Svitavách, které připadlo zrovna na termín 6. a 7. července 2019. Tím pádem byl Dámský klub oslaben o některé své členky, které svým ratolestem společně s mnoha dalšími jely fandit. A rozhodně to nebyl výlet zbytečný, neboť děvčata předvedla nejlepší útok a stala se tak mistryněmi této části soutěže a celkově pak obsadila 3. místo. Tolik na úvod a nyní k samotnému dětskému dni.

Přes tyto nečekané těžkosti se nakonec celý den podařilo uspořádat stejně dobře jako v letech předešlých. Děti se mohly těšit na patnáct zastaveníček, na kterých plnily úkoly při nichž prokazovaly svoji šikovnost a chytrost nebo na ně čekala nějaká příjemná činnost.

Při vstupu do areálu je vítala na svém stanovišti Katka. Zde dítě obdrželo kartičku se svým jménem, na kterou během dne sbírali razítka za splněné úkoly. Dále lístek na popcorn a kolotoč, taštičku v různých barevných provedeních, kterou si posléze mohl  každý namalovat dle vlastní fantazie a jako odměnu za všechny splněné úkoly balíček s dárečky.

Odtud už se každý přesouval dle libosti. Návštěvníci se tedy ocitli například u hasiče Jarče, kde ruční stříkačkou sráželi plechovky.

Podobnou disciplínu plnili u Aleše, kde sráželi plechovky míčkem.

Rybář Milan vyžadoval vylovení alespoň jedné dřevené rybky a některé druhy této říše děti poznávaly na obrázcích v knížkách.

Následovalo několik tvořivých činností jako již zmiňované malování či batikování taštiček s Léňou nebo zdobení perníčků také s Léňou. Ano čtete dobře obě naše umělkyně se jmenují Léňa.

Také jméno Jana je v našem klubu oblíbené. U jedné z nich jsme se mohli nechat potetovat znamením dle čínského zvěrokruhu a druhá měla připravenu Montisserovu techniku ( výraz ze školky neboť se jednalo a paní učitelku ). Spočívala v tom, že na papíře byly namalované různé geometrické tvary, ty stejné pak byly vystřiženy z kartonu a děti měly jednotlivé tvary správně přikládat a ještě u toho poznávat barvy. Ty šikovnější a učenlivější je označovaly anglicky. A jako bonus si poskládaly malou krabičku, kterou si mohly přikrášlit dle vlastní fantazie.

Další zastaveníčko bylo u dvou malířek na obličej.

U sokolky Mirky si starší děti mohly vyzkoušet chůzi na chůdách, ty menší na jakýchsi plastových kelímcích, jenž mají odborný název Lena chůdy.

Pomoci nám přijela paní učitelka Míša z Třebíče, u které měly děti za  úkol absolvovat slalom na koloběžkách či odstrkovadlech.

Propléci se spletí pavučiny pomohla dětem Sabča.

Nechyběli ani myslivci s ukázkami různých vycpanin, větviček stromů, různých druhů obilovin či luštěnin nebo obrázků zvířat.Také si děti mohly osahat vzduchovky se stručným návodem jak postupovat v případě, kdyby je chtěly vyzkoušet.

Podobné aktivitě se mohly věnovat v paintballovém stánku, kde si vyzkoušely střelbu z těchto zbraní.

Vedle se nacházel lukostřelec jenž umožnil návštěvníkům zkusit si vystřelit z luku.

Práci s ohněm a železem předvedl umělecký kovář Martin Jordánek. Ten během odpoledne vykoval několik menších výrobků, jiné s sebou přivezl na ukázku. Děti si mohly zkusit kladivem na kovadlině několikrát udeřit na rozžhavený kus železa, aby zjistily že taková kovařina nebude nic jednoduchého.

Také výstup na máju pomocí elektrikářských stupaček získává na popularitě, proto Pavel, Zbyněk i Zdeněk měli stále plné ruce práce.

Udržet rovnováhu byl úkol u Michala, kde bylo třeba přeručkovat a přejít na laně.

Skákací hrad byl k dispozici dětem po celou dobu trvání dětského dne.

Zpestřením odpoledne pak byla ukázka bojového umění a asi dvacetiminutová návštěva živých plyšáků Médě a kuřete.

Občerstvení bylo tradiční počínaje vyhlášenými langoši a hamburgery, doplněnými výbornou cigárou a párkem v rohlíku.

Ke všem těmto celodenním činnostem a soutěžím dětem vyhrával DJ Michal.

Počasí opět vyšlo parádně a potěšením je i návšteva, která letos čítala 98 dětí.