Dětský den 2018

Dva dny volna na počátku července signaluzují, že do Výčap přijede pouť. Od roku 2016 to zároveň značí,  že ve stejném termínu se uskuteční Dětský den. Termín obou těchto akcí tedy letos připadl na víkend 7.a 8.červenec 2018.

Pro pořádající to znamená, že páteční podvečer věnují přípravám. Je třeba přichystat vojenský stan a veškeré posezení v něm, v pergole, ale i v prostoru areálu MŠ, kde se obě akce budou konat. Připravit věci na sobotní i nedělní občerstvení, areál vyzdobit napentlenými břízkami a v neposlední řadě přichystat věci na dětský den. Ten jsme letos pojali jako Den Země.

Pořadatelé a všichni ostatní jenž byli jakýmkoli způsobem nápomocni, byli oblečeni do stejnokrojů, které jsme ještě na poslední chvíli nechali vyrobit. Jednalo se o modrá trička, která měla v levé horní části nápis Výčapy a pod ním výčapský znak.

Další setkání pak bylo naplánováno na sobotní dopoledne, kdy bylo třeba dokončit, co se v pátek nestihlo, připravit všechna stanoviště, která následně dětem sloužila k plnění zadaných úkolů. Pak jsme se na krátkou chvíli rozešli k domovům, abychom se v jednu hodinu opět sešli. Akce samotná vypukla ve dvě hodiny.

Při vstupu do areálu zahrady MŠ přivítaly příchozí Jana s Jitkou, které dětem daly lístek na popcorn nebo cukrovou vatu a kartičku na sbírání razítek za splnění jednotlivých disciplín. Razítek mělo každé dítě nasbírat celkem jedenáct.

U zdroje vody, tedy v blízkosti rybníčka, byl hasič Jarin a kde děti patřičně nastrojeny v hasičském postroji srážely proudem vody plechovky.

Také rybář Milan už je u dětí dobře znám a ti , jenž chodí pravidelně vědí, že musí poznat nějakou tu rybku a poté také aspoň jednu dřevěnou vylovit.

Olča s Lenkou pomáhaly dětem s výrobou polštářků. Díky děvčatům, které našily sto polštářků, si je děti mohly na tomto stanovišti  vyzdobit dle své vlastní fantazie. Polštářek si mohly buďto fixama namalovat nebo pomocí šablony nastříkat barvou a nebo nabatikovat, což asi sklízelo u dětí zájem největší.

Vedlejší stanoviště dětem umožnilo získat balonky, které jim na přání vyráběla Katka.

Jedna Janča pak umožnila nazdobit si perníčky a druhá zasadit nějakou rostlinku a pak si ji dát do květináčku, který si rovněž vyzdobí dle vlastní fantazie.

Využili jsme i tabuli, kterou během školního roku používají děti ve školce a která má v areálu své stabilní místo, aby nám děti ukázaly své malířské schopnosti.

Opodál natažená pavučina prokázala pohyblivost dětí, když měly překračovat jednotlivá vlákna bez dotknutí.

Nechyběli ani myslivci, kteří měli připraveny různé ukázky vycpanin zvířat, větvičky stromů a různé druhy obilovin a jiných produktů vypěstovaných v zemi.

V zadní části traktu pak byly připravené balíky slámy, do kterých děti střílely lukem a také měly možnost vyzkoušet si střelbu z paintbollových pistolí a seznámit se s vybavením potřebným k tomuto druhu zábavy.

Vně areálu pak byla natažená lana, která měly děti za úkol přeručkovat a přejít.

A mája posloužila opět k výstupu s elektrikářskými stupačkami. Pokud chtělo dítko získat pytlíček s nějakou odměnou, zavěšenou na stromě, muselo šplhat celkem vysoko. Děti se ale vůbec nebály a tato disciplína získává stále větší oblibu.

Odměnou dětem pak kromě balíčku obdrženého za všechny splněné úkoly byl i lístek na kolotoč, možnost zařádit si na skákacím hradě a něco krásného si nechat namalovat na obličej.

Zpestřením celého dne pak byla ukázka popelářského vozu a stánek připravený tirmou ESKO-T, kde děti rovněž plnily nějaké úkoly a získaly odměnu.

Odpoledne pak něco málo ze svého umění přijela ukázat čtveřice vojáků se dvěmi svými malými učedníky.

Po celý den hrál dětem k tanci i poslechu DJ Michal a na chvíli mezi přítomné zavítal i Méďa z Frankische.

Dokonalost celému dětskému odpoledni dodalo bohaté občerstvení a hojná návštěvnost, která byla asi 120 - 130 dětí.