Dětský den 2016

K poměrně podstatné změně se v letošním roce odhodlali pořadatelé Dětského dne a pouti tím, že obě akce sloučili do jednoho dne. Na termín vycházející na konání výčapské pouti, jímž byl tentokrát datum 8. a 9. červenec 2016, posunuli na odpoledne Dětský den. Ten pak ve večerních hodinách plynule přešel v pouťovou taneční zábavu.

Ale pěkně popořádku. Nejprve bylo třeba vyzdobit areál u MŠ napentlenými břízkami. Ke zkulturnění této zahrady rozhodně velmi přispělo vybudování dvou pergol. Jedna nahradila původní zídkou ohraničený prostor, kde v minulosti vystupovala různá hudební seskupení. Druhá, podstatně větší, vyrostla podél Dvořáčkovy zdi a slouží k posezení příchozivších návštěvníků.

Zbývající volné prostory zahrady pak byly zastavěny různými dalšími věcmi potřebnými pro pořádání Dětského dne, který měl letos shodné téma s tím loňským a sice ,,řemeslo má zlaté dno". Využili jsme tedy stejná povolání a pomůcky jak v roce loňském, s malými obměnami.

Projdeme-li si areál od zadního traktu, tak zde se nacházeli myslivci Jiří Hanák a Zdeněk Řezáč. Ti byli na dětičky důkladně připraveni množstvím otázek a vybaveni nespočtem různých ukázek od semínek, přes listy stromů a jiných rostlin, obrázky zvířeny až po vycpaniny zvířat. Nechyběla ani střelba ze vzduchovky na terč.

Dalších osm řemeslných zkoušek bylo umístěno nedaleko od sebe.

Krejčovskému salónu vévodila švadlenka Olinka. Starší a šikovnější děti se mohly předvést v pletení svetru či přišití knoflíků, ty menší alespoň posbírat rozsypané knoflíky, namotat klubíčko, které se drobátko rozkutálelo nebo vypárat nepovedený svetřík.

Kosmetické a tatérské studio Lenka bylo stejně jako v loňském roce hojně využíváno, proto bylo třeba přizvat na pomoc mladé posily.

Chvilku odpočinku neměla ani paní, která přijela dětem malovat na obličej. I zde byly stálé fronty, malířka však pouze jedna.

A aby toho tvoření nebylo málo, tak u cukrářky Jany probíhalo zdobení perníčků

Dojičku Janču z loňského roku vystřídal ošetřovatel dojnic Michal, který požadoval po dětech nadojit trochu mléka.

U rybáře Milana se pochopitelně lovily rybičky a na obrázcích děti rozeznávaly různé druhy ryb.

Trošku rozhýbat svá těla mohly soutěžící při nabírání papírových koleček do kbelíku

Zatlouci hřebík do fošny a vzápětí jej zase vytáhnout učila malé tesaře mistrová Mirka.

Poblíž zdroje vody se nacházela pradlena Jitka opět dokonale vybavená starobylými neckami,valchou a množstvím prádla, které bylo nutno vyprát a usušit.

Vedle měl stanoviště hasič Jarin s ruční stříkačkou, jejímž proudem vody děti strážely plechovky. Při této činnosti byli malí hasiči samozřejmě patřičně oblečeni.

U vchodu do areálu byl umístěn stánek Katky s Janou, které v tento den přivítaly celkem 115 dětí. Ty zde nejprve obdržely kartičku na zaznamenávání plnění všech připravených úkolů a posléze vydání zasloužené odměny.Děti kromě odměny ve formě balíčku zísskaly také lístek na popcorn a kolotoč.

Zapomenout nelze ani na dvě dovednostní disciplíny nacházející se vně areálu. U rybníčka byla mezi stromama natažena dvě lana nad sebou, po nichž měly děti přejít z jedné strany na druhou.

A postavená mája posloužila k výstupu pro ceny, které byly zavěšeny na kmeni a děti pomocí elektrikářských stupaček si pro tyto ceny musely vyšplhat.

Vybrat si pěknou pozornost mohly také za zazpívání nějaké písničky, při použití aparatury obecního úřadu a komentátorským uměním  starosty Zdeňka Voltra.

K zábavě dětem posloužil skákací hrad, který byl po celý den neustále hojně využíván. Tuto atrakci si vyzkoušely i organizátorky a pánové zastupitelé.

Zpestřit dětem soutěžní odpoledne přijela posádka záchranné služby. Ta měla připravenu ukázku svého vozu, odpovědi na zvídavé otázky a drobné upomínkové předměty.

A občerstvení? Bez langošů by to nešlo, k tomu hamburgery, párek v rohlíku a uzená cigára. No a pochopitelně také tekutiny různého druhu.

Celý den byl ze strany návštěvníků hodnocen velice kladně a spokojenost byla i u organizátorů. K prožití krásného dne přispělo i počasí, které bylo krásné.