Dětský den 2015

Teplé a slunečné počasí doprovázelo rovněž pořádání další akce, která se konala 11. července 2015 od 14:00  v areálu MŠ.

Dámský klub jako stěžejní pořádající Dětského dne, jej letos pojal pracovně. Ženy se snažily dětem připomenout řemesla, která některé z nich ,,ještě" nebo ,,už" vůbec neznají.

Troufnu si říci, že absolutní neznámou mezi všemi připravenými řemesly byla pradlena v podání Jitky Drápelové. Ta byla naprosto dokonale vybavena k výkonu své činnosti. Od oblečení, přes necky s valchama, mýdlem a vodou, až po plátno a šňůru k sušení prádla, konev a dobové dekorace.

Stejně trefná byla s přípravou svého povolání Jana Kopečková, coby dojička. V první řadě nechyběla názorná ukázka krávy v papírové podobě a další potřebné nástroje jako konev s mlékem, stolička, zástěra a rukavice simulující pro tento den kravské vemeno a struky naplněné mlékem, jenž byly třeba podojit.

Samozřejmě nelze opomenout žádnou z žen, neboť všechny přípravě a vybavení svého povolání či řemesla věnovaly náležitý čas.

Kosmetické a tatérské studio Lenky Zmeškalové a jejích dvou pomocnic Báry Kouřílkové a Jany Šoukalové nabízalo malým, ale i velkým návštěvníkům tetování čínských znamení nebo zdokonalení vizáže líčením a lakováním nehtů.

Ve vedlejší sekci si vyzkoušely dětičky zda umí přišít knoflík nebo provléci šňůrku dírkami v kousku látky. To vše v krejčovském salónu Adriany Kašpárkové a Toni Nikrmajerové.

Na školkovém pískovišti a v jeho okolí se pod vedením stavbyvedoucí Jany Stuchlíkové míchala v kotouči malta a prováděly se různé stavby, čímž si děti vyzkoušely práci zedníků.

Mirka Pecková se vrhla rovněž do ryze mužského povolání tesaře. Zde měly dětičky k dispozici kladívko a hřebíky různých velikostí, které zatloukaly do připravené fošny. Následně se pokusily zatlučené hřebíky pomocí kleští vydolovat zase ven.

Malířskému ateliéru vévodil Matěj semerád s Martinou Vybíralovou. Zde měla dítka připravené buď předtištěné archy papíru, které si dle vlastní fantazie vybarvily nebo na úplně čisté čtvrtky kreslily, co je napadlo.

Rybářskou výbavu představil Jiří Kašpárek. V jeho přítomnosti děti lovily na udici dřevěné rybíčky a na obrázcích poznávaly nejznámější druhy sladkovodních ryb.

Při ztvárnění cukrářské výroby, konkrétně zdobení perníků, jsme požádaly o pomoc zvenčí. Nápomocná nám v tomto směru byla paní Loucká z Ratibořic, která měla nachystanou polevu a pár svých perníků na zdobení. O zbytek potřebného materiálu - tedy upečených perníků - se postaraly některé naše členky.

U zdroje vody - místního obecního rybníčku - měl svoje stanoviště hasič Jarin Drápela. Připravenu měl ukázku hasičské výstroje, základnu se spoustou hadic, které děti napojovaly na rozdělovač nebo proudnici a v neposlední řadě se pokusily srazit plechovky proudem vody vytvořeným starou ruční stříkačkou.

Kapitola sama pro sebe, to byl naprosto dokonale vybavený altán s mini kuchyní Kucherových. Obrovské poděkování si při této příležitosti zaslouží Máša a Lída, které si připravily kilogramy nakrájeného ovoce na různé saláty, špízy či jako náplň palačinek, jenž se vyráběly přímo na místě. Čerstvé jahody s litry mléka na výrobu koktejlů, různé sladké polevy, ale také pomazánky, sýry, šunky, zeleniny, toastové chleby, krekry a spousty dalších pochutin, stejně jako nádoby a tácky, ve kterých se jednotlivé výrobky podávaly. Toto všechno pojala Máša jako dobročinnou akci, kterou zafinancovala.Také tyto ženy se náležitě vybavily patřičným oblečením.

Anička Smutná působila u soutěže v házení létajícího talíře do jakýchsi zvláštních košů.

Atrakcí pro děti byl skákací hrad, který pod zatížením elektrické energie v jedné chvíli spadnul. Následně však v této souvislosti vyvstal další problém, jenž neprodleně řešili starosta obce Zdeněk Voltr, Pavel Kouřílek a Tomáš Pecka st. Jednalo se o únavu materiálu, kterou bylo třeba opravit.

Tak jako každoročně to všechno startuje u Katky Kouřílkové a Jany Šoukalové. Ty při vstupu dětem dají lístek buď na cukrovou vatu nebo popcorn a dostanou kartičku, na kterou následně u jednotlivých stanovišť děti sbírají razítka, za která si pak na stejném místě vyberou odměnu v podobě připraveného balíčku.

Kromě vaty a popcornu byla pro mlsné jazýčky zúčastněných dětí, ale i dospěláků k dispozici točená zmrzlina.

Naplnit žaludky něčím k snědku bylo možno ve dvou stáncích. V jednom Jana Krátká, Věra Dobešová a Katka Bulová připravovaly již vyhlášené langoše a ve druhém Richard Zmeškal a Lukáš Jeleček podávali párek v rohlíku a kolem jdoucí ke svému působišti lákali vůní uzené cigáry.

Naproti nim pak Pavel Kouřílek, Zdeněk Stuchlík a Milan Semerád st. točili alkoholické a nealkoholické nápoje.

Předvést své šermířské umění přijela pětičlenná skupina, která po svém vystoupení umožnila dětem zastřílet si z luku.

Po dobu odpoledne se prostranstvím linula různá hlášení z vysílačky, jenž byla součástí ukázky vozu a výbavy Policie.

Po celé odpoledne a následně i večer hrála k tanci a poslechu hudba - Jaroslav Švarc a Majka Fialová. Díky jejich aparatuře měly děti možnost předvést do mikrofonu své pěvecké umění, po jehož vykonání byly rovněž štědře odměněny.

Svoje vystoupení hudba ukončila po 22té hodině a tím pádem byl ukončen i celý vydařený den, kterého se zúčastnilo 92 dětí.

Nezbývá než poděkovat všem jenž se jakkoli na přípravě podíleli a sponzorům za jejich příspěvky.